Tilrettelegging på prøver og eksamen

Følgende tiltak kan du som har dokumenterte lese- og skrivevansker søke skolen om

  • Utvidet tid: Mulig å sitte ca. 1 time lengre på skriftlig 4-5-timers eksamen.
  • Muntlig/skriftlig eksamen: I muntlige fag, hvor det er vanlig med skriftlig 4-5 timers eksamen, kan du besvare oppgaven muntlig. Du får da først tid for deg selv, sammen med de andre som tar eksamen - til planlegging, disponering og stikkordsnotater. Ved store lesevansker kan du søke om å få oppgaveteksten lest høyt. Selve oppgavebesvarelsen "leveres"/gjennomføres muntlig.
  • PC med lese- og skrivestøtte (f.eks. LingDys og LingRight).

Du må selv søke eksamensskolen, innen fristen og på eget skjema om tilrettelegging på eksamen.

Dessuten vil det være en fordel for deg, så tidlig som mulig, å tilpasse opplæringen til eksamenformen. Du bør f. eks. være vant med å bruke PC og lese- og skrivestøtte før du tar dette i bruk til eksamen.

Hensikten er at du skal få tilrettelegging slik at du får vist din kompetanse ut fra kompetansemål for faget i læreplanverket. Se forskrift til Opplæringsloven § 3-32. Særskilt tilrettelegging av eksamen